W obecnych czasach komputerowe badanie stóp stanowi najdokładniejsze odwzorowanie pracy naszych stawów w statyce (podczas stania) oraz w dynamice (podczas chodu). Dzięki wykorzystaniu maty komputerowej jesteśmy w stanie precyzyjnie określić dysfunkcję stopy, miejsca narażone na przeciążenia oraz dobrać odpowiednie wkładki ortopedyczne.

BADANIE KOMPUTEROWE – dla kogo?

Badanie z wykorzystaniem maty komputerowej będzie przydatne w przebiegu wszelkich kontuzji przeciążeniowych w obrębie kończyn dolnych oraz kręgosłupa. Pomocne będzie również po wszelakich skręceniach oraz złamaniach. Pozwoli nam ono określić czy stopa pracuje w prawidłowy dla siebie sposób i czy nie potrzebuje wsparcia w postaci wkładek ortopedycznych.

Stopy jako fundament naszego ciała w dużym stopniu wpływają również na stawy położone wyżej, a więc problemy z kręgosłupem mogą wynikać właśnie ze złej pracy stóp lub z asymetrii obciążenia. Właśnie dlatego takie badanie będzie przydatne prawie w każdym problemie dolnej części ciała z jakim pacjent przychodzi do fizjoterapeuty.

BADANIE KOMPUTEROWE – przebieg

W naszym gabinecie przeprowadzamy badanie statyczne oraz często dużo ważniejsze – dynamiczne. W badaniu statycznym (podczas stania) mierzymy między innymi asymetrię w obciążeniu prawej i lewej strony. Jesteśmy w stanie określić również, które miejsca mogą być przeciążone oraz sprawdzić w jakiej kondycji są nasze łuki stopy. Jednak to badanie przeprowadzone podczas chodu, a więc tzw. badanie dynamiczne przynosi nam więcej informacji.

Przyjmuje się aby zachować dobrą kondycję należy dziennie pokonać 10 000 kroków. Wykonanie tak dużej ilości kroków w przypadku gdy nasza stopa nie pracuje do końca dobrze może przysporzyć nam sporo problemów. Właśnie dlatego badanie dynamiczne jest tak ważne. Oceniamy wtedy wydolność naszej stopy podczas chodu – czasami dopiero w ruchu nasza stopa zaczyna pracować źle, mimo że podczas badania statycznego żadne większe dysfunkcje nie zostały wykryte.

Po całej procedurze badania następuje omówienie wyników z fizjoterapeutą, aby móc lepiej zrozumieć problem. Badanie to jest bardzo pomocne przy planowaniu fizjoterapii oraz modelowaniu indywidualnych wkładek ortopedycznych.

PLUSY badania komputerowego:

+ dokładne określenie dysfunkcji stóp
+ bardzo dokładne pomiary sił działających na stopę podczas stania oraz chodu
+ możliwość sprawdzenia asymetrii obciążeń
+ pomocne podczas planowania fizjoterapii oraz projektowania indywidualnych wkładek termoplastycznych
+ możliwość porównania aktualnego badania z tymi wykonanymi wcześniej (kontrola efektów)