Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /fororto/wp-content/plugins/wordfence/models/block/wfBlock.php on line 552

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /fororto/wp-content/plugins/wordfence/models/block/wfBlock.php on line 553

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /fororto/wp-content/plugins/wordfence/models/block/wfBlock.php on line 555

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /fororto/wp-content/plugins/wordfence/models/block/wfBlock.php on line 570

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /fororto/wp-content/plugins/wordfence/models/block/wfBlock.php on line 573
Dla kogo? -

SPORTOWCY:

Stopa jako pierwsza część ciała mająca kontakt z podłożem w istotnym stopniu wpływa na jakość naszego ruchu, a więc prawidłowa praca stopy jest szczególnie ważna u sportowców, którzy w swoich dyscyplinach: dużo biegają, dźwigają ciężary, skaczą itd. Nawet niewielka wada w obrębie stopy może negatywnie wpłynąć na nasz organizm. Dlaczego? Sportowcy poprzez dynamikę oraz dodatkowe obciążenia zmuszają swoje organizmy do dużo większej pracy, a co za tym idzie dużo łatwiej o kontuzję.

Stopa jako fundament naszego organizmu często predysponuje dobrą lub złą pracę całego ciała. Dobrym przykładem jest tutaj przysiad, wystarczy że łuki stopy zapadną się do środka, a za nimi podążą kolana oraz rotacja wewnętrzna całej kończyny. Jeżeli dodamy do tego odpowiednio duże obciążenie to o kontuzję nie trudno. To samo dzieje się u biegaczy czy zawodników uprawiających sporty zespołowe.

Wkładki ortopedyczne są idealnym uzupełnieniem naszego treningu, ponieważ zapobiegają powstawaniu wad oraz zwiększają komfort podczas uprawiania naszej ulubionej dyscypliny sportu. Jesteśmy w stanie wykonać wkładki do każdego obuwia sportowego – nawet tego wąskiego i dopasowanego jak np. specjalistyczne buty na rower SPD. Większość zawodowych sportowców używa wkładek termoformowalnych, aby właśnie zapobiegać kontuzjom oraz zwiększać komfort w bucie.

DZIECI:

Wady stóp oraz kręgosłupa to najczęściej występujące schorzenia u dzieci. W obu tych sytuacjach możemy pomóc wykonując odpowiednie wkładki ortopedyczne. Szczególnie często mamy do czynienia z tzw. stopami płasko-koślawymi. Rodzice często zwracają uwagę na to, że „kolanka zaczynają się schodzić do środka”. Jest to trafne spostrzeżenie, ale problem w zdecydowanej większości przypadków leży w stopach. Łuki przyśrodkowe się zapadają, pięta pronuje tj. koślawi i poprzez podudzia kolana również robią się koślawe. W takim przypadku prawidłowe ustawienie stopy rozwiązuje problem.

Jeżeli chodzi o kręgosłup to najczęstszym problemem jest skolioza tj. skrzywienie kręgosłupa. W takim przypadku prawidłowa diagnoza, wykonanie wkładek oraz przede wszystkim współpraca z fizjoterapeutą daje nadzieje na to, że uda nam się ten kręgosłup „wyprostować” lub zapobiec jego dalszym deformacjom.

Czemu okres dziecięcy jest taki ważny? Dzieje się tak dlatego, że młode organizmy są najbardziej podatne na wszelkie bodźce – te złe i te dobre, a więc jeżeli zareagujemy odpowiednio wcześnie to nie dopuścimy do utrwalenia się problemu oraz dużo szybciej i łatwiej będzie można go rozwiązać niż u osoby dorosłej.

OSOBY STARSZE:

Ból towarzyszący osobom w podeszłym wieku jest niestety bardzo często rzeczą. Zwyrodnienia w naszych stawach są zupełnie naturalną rzeczą i im starsza osoba to te zmiany są bardziej zaznaczone. Niestety same zwyrodnienia są nieodwracalne, ale należy pamiętać że sama obecność zmian zwyrodnieniowych nie musi oznaczać ciągłego bólu. Właśnie dlatego powinniśmy robić wszystko co w naszej mocy aby te zmiany spowolnić oraz działać przeciwbólowo lecząc przyczynę tego bólu.

Jedną z takich pomocnych rzeczy są wkładki ortopedyczne, które w znaczący sposób mogą odciążyć nasze stawy – szczególnie stopy, kolana oraz biodra. Nasze stawy są często mniej lub bardziej zdeformowane, a więc prawidłowe ustawienie naszych stóp wpływa na poprawne ustawienie stawów powyżej. Termoformowalne wkładki mają właśnie taki cel. Nasze stawy zyskają większą amortyzację co przełoży się na mniejszy ból oraz spowolnienie negatywnych zmian.

Wykonanie wkładek ortopedycznych jest również ważnym elementem leczenia zachowawczego uszkodzeń narządu ruchu. Jeżeli chcemy uniknąć zabiegu operacyjnego to oprócz wizyty u ortopedy oraz fizjoterapeuty powinniśmy sprawdzić nasze stopy i ewentualnie wykonać indywidualne wkładki.

DOROŚLI:

Tryb oraz tempo obecnego życia nie wpływają pozytywnie na nasz narząd ruchu. Coraz więcej siedzenia i mniej ruchu w negatywny sposób wpływają na stan naszego zdrowia. Wykonanie wkładek ortopedycznych może w pewnym stopniu zniwelować te skutki oraz wpływa na zmniejszanie bólu kręgosłupa, bioder czy kolan.

W obecnych czasach, nasz organizm nie jest odpowiednio stymulowany przez otoczenie. Twarde i płaskie podłoże w znaczący sposób „rozleniwia” nasze stopy, dlatego wady stóp są tak mocno obecne w naszym życiu. Większość osób dorosłych dotyka płaskostopie poprzeczne, którego najczęstszymi objawami są m.in. odciski na stopach, ból w obrębie przodostopia lub śródstopia. Jeżeli zauważysz takie lub inne objawy u siebie to prawdopodobnie oznacza, że powinieneś nosić indywidualnie dobrane wkładki. Niepokój powinny również budzić mocno ścierane podeszwy lub szybkie niszczenie butów – wtedy również wykonanie wkładek ortopedycznych może okazać się pomocne.

Powrót do zdrowia po kontuzji to długotrwały proces. Jedną z drobnych rzeczy, które mogą go przyśpieszyć jest właśnie wykonanie wkładek pod stopę, która może znacząco odciążyć uszkodzoną strukturę np. łękotkę.

Wskazań do wykonania wkładek ortopedycznych jest dużo więcej i trudno wszystkie tu wymienić. Dlatego zawsze warto skonsultować naszą sytuację ze swoim fizjoterapeutą lub przyjść i sprawdzić swoje stopy u nas. Najczęstsze wskazania do wykonania wkładek to m.in.:

  • bóle stawów
  • ostroga piętowa
  • zmiany reumatyczne
  • powrót po kontuzjach np. zerwanych więzadłach